Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszych Bibliotekach.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu : pięciu studentów zginęło wtedy podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń. 

Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dla nas inspiracja i okazja do celebrowania piękna i wyjątkowości naszego języka ojczystego, jednego z najważniejszych narzędzi naszego dziedzictwa kulturowego. O wartościach tego dziedzictwa dowiadywaliśmy się na zajęciach w naszych bibliotekach: czytaliśmy łamańce językowe, słuchaliśmy językowych zagadek Agnieszki Frączek, bawiliśmy się literkami udając skrybów, tworzyliśmy nowe wyrazy i bawiliśmy się słowami w zabawie "głuchy telefon".

Język Ojczysty jest dla nas najdroższy, dlatego zwracaliśmy dzieciom uwagę na poprawność językową w wypowiedziach i unikanie wulgaryzmów. Trzeba pamiętać, by dbać o niego nie tylko 21 lutego, ale cały rok.

Tagi

GALERIA