Projekt "Krokus" w grojeckiej Bibliotece.

Biblioteka w Grojcu przyłączyła się w tym roku po raz pierwszy do projektu "Krokus", do której zaprosiło nas żydowskie muzeum Galicja. 

   Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia w roku szkolnym 2018/2019 wzięło w nim udział 22500 uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów powinny poprzedzać lekcje i zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

  Biblioteka w Grojcu zaprosiła do udziału w projekcie klasy trzecie grojeckiej szkoły podstawowej, wraz z wychowawczyniami: Małgorzatą Semik i Małgorzatą Chwierut. W ten sposób staliśmy się ambasadorami projektu. Dzieci sadziły sadzonki żółtych kwiatów, oddając hołd pomordowanym w czasie wojny rówieśnikom. 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości, poległych podczas wojny, nie będzie zapomniane.

   Mamy nadzieję, że krokusy zakwitną pięknie na wiosnę, a nasze najmłodsze pokolenie opowie w swoich domach skąd wzięły się żółte krokusy wokół fontanny w centrum Grojca...

 

Tagi

GALERIA