Narodowe Czytanie 2019.

  Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.

   Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego- tak w liście do Rodaków zwraca się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

   Biblioteka w Grojcu co roku przyłącza się do akcji Narodowego Czytania.

   W tym roku czytaliśmy w Szkole Podstawowej w Zaborzu poprzez szkolny radiowęzeł. Do czytania noweli Bolesława Prusa "Katarynka" zaprosiliśmy: Wójta Gminy Oświęcim- Mirosława Smolarka, Zastępcę Wójta- Halinę Musiał, Przewodniczącą Rady Gminy- Bernadettę Bryzek oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej- Marka Sowę.

  Dziękujemy czytającym za zaangażowanie w akcję Narodowego Czytania 2019.

Tagi

GALERIA