Tajemnice rajskiego Pałacu.

Wielu mieszkańców Rajska zapewne zastanawia się  jak przebiega remont lokalnego pałacu, kim jest nowy właściciel, co powstanie w tym miejscu.

Otóż obecny właściciel  Pan Piotr Seremak to człowiek wielkiej kultury, wiedzy, zafascynowany rodzimą  historią, oczywiście  miejscem, które przyszło mu przywracać do życia, a przy tym osoba nietuzinkowa i przesympatyczna.

Na dzień dobry uczestnicy wyprawy usłyszeli wiele ciekawych opowieści  związanych       z tym historycznym miejscem, nie brakło , a jakże, nowinek strasznych a i niejednokrotnie pikantnych……

Na spotkanie gospodarz obiektu  zaprosił Panią Iwonę Mejzę, mieszkankę Oświęcimia, autorkę poczytnych kryminałów. Pisarka wzięła teraz na warsztat byłych mieszkańców rezydencji, rodzinę Zwillingów i ich sekrety, a tych ostatnich nie brakuje………….

Podczas odwiedzin w tym ciekawym obiekcie widać postępujące prace konserwatorskie      i remontowe. W dwóch pomieszczeniach zachowały się stuletnie zabytkowe drzwi ,          w niektórych oknach klamki i metalowe prowadnice na rolety, które mają zostać odtworzone.  W wielu miejscach na ścianach widać odsłonięte przez konserwatora  piękne polichromie. Te charakterystyczne zdobienia ścian  są utrzymane w beżu i brązie i to mówiąc w największym uproszczeniu. Na jednej z nich widoczny jest kolor czerwony, tak charakterystyczny dla Niemców, co świadczy o ich bytności w tym miejscu. Właściciel zadał uczniom, wydawać by się mogło,  łatwą zagadkę. Jakie są podstawowe narzędzia pracy konserwatora? ……… I cóż się okazało – to gumka i skalpel!

Dalsza wędrówka prowadziła w dół budynku, do tzw. przyziemia, a stamtąd do najstarszej części pałacu, do piwnicy. W zimnym, wilgotnym i budzącym grozę  pomieszczeniu przetrzymywany był legendarny zbójnik Klimczok. Drugim Janosikiem chyba nie był, gdyż to sami mieszkańcy okolicy wymierzyli  łotrowi sprawiedliwość.

W ogrodowym pałacu wzrok wszystkich przyciągają trzy okazy, jedyny w Polsce trzystuletni miłorząb dwuklapkowy,  tulipanowiec   i  magnolia. I kolejna ciekawostka , na tulipanowcu nie doczekamy się kwiatów lecz szyszek.

Uczniowie mogli zobaczyć zaczątki militarnego muzeum, powstającego w tym arcyciekawym miejscu. Około trzech tygodni temu na terenie parku został znaleziony niewypał. A co jeszcze kryją pałac i ogromny teren doń przylegający……???????????????...................... . Być może wiedza ta stanie się także naszym udziałem.

Ogromne podziękowania dla właściciela pałacu Pana Piotra Seremaka, Pani Iwony Mejzy  za okazany czas, wielką serdeczność, niesamowitą wiedzę od oczarowanych Uczniów klas II i III SP w Rajsku z Wychowawczyniami i Biblioteką w Rajsku