(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA – demokratycznie kontrolowana.

O tym co czytać, kiedy i ile w dorosłym życiu  decydujemy sami, o roli książki w świecie najmłodszych  decydują dorośli. To rodzice, opiekunowie, nauczyciele i bibliotekarze podsuwają , naprowadzają  i inspirują dzieci swoimi propozycjami. Właściwie dobrane książki mają za zadanie wspierać  rozwój dziecka na wszystkich płaszczyznach: emocjonalnych,  poznawczych, intelektualnych, społecznych, kulturalnych i moralnych. Inspirując się tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, biblioteka we Włosienicy zaproponowała swoim najmłodszym czytelnikom wolny wybór tekstów do głośnego czytania. W nawiązaniu do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości  przedszkolaki miały do wyboru  4 legendy polskie. Dzieci zdecydowały cukierkowymi plusikami i ptysiowymi minusikami o tym,  którą legendę chcą bliżej poznać. Do wyboru była baśń o „Śpiących Rycerzach w Tatrach”, „O łęczyckim diable Borucie”, „O warszawskim Bazyliszku” i „Smoku Wawelskim”. Starszacy zdecydowanie wybrali  legendę o diable Borucie,  a średniaki i maluszki legendę o Bazyliszku. Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami demokracji.