Nocka bez snu –takie rzeczy tylko w Bibliotece

W „Kresową przygodę” wyruszyliśmy w nocy z piątku na sobotę. 25 dzieci z Gminy Oświęcim spędziło nockę na sali Domu Ludowego w Grojcu i…nie spało, a konkretniej spało bardzo niewiele.

      W podróż po Białorusi wyruszyliśmy o godzinie 18 z grojeckiego parku. Tam na styl Białoruskiego miasta Żołudek, wiliśmy mega długi wieniec, który ozdobił nasz biesiadny stół. Potem przyszła pora na puzzle, quizy komputerowe, zabawy, konkursy –wszystko to coraz bardziej przybliżało dzieci do kraju graniczącego z nami.

      W czasie kiedy my bawiliśmy się w odkrywanie Belarusi miejscowe seniorki kleiły w kuchni tradycyjne białoruskie pierogi z mięsem na kolację.

      Zabawę zakończył wybór króla i królowej, którzy zaprezentowali się nam w pięknych strojach, rodem z kresów wschodnich. Król poprosił wszystkich do stołu i rozpoczęliśmy prawdziwą ucztę.

     Gdy już napełniliśmy brzuchy, przyszła pora na ucztę artystyczną: arteterapeutka , Barbara Kuźniar-Cudzich poprowadziła warsztaty, podczas których dzieci wykonywały swoją ikonę. Sztuka niełatwa i trudna technicznie, ale dzieciaki podołały. Powstały prawdziwe białoruskie ikony.

      Za taką ciężką pracę należy się nagroda: galaretka w kolorach białoruskiej flagi: biało – czerwono – zielona. Potem jeszcze wspólne czytanie legend i podań i…do śpiworów. Celowo nie piszę „do spania”, bo o spaniu nie mogło być mowy. Rozmowy, gry i śmiechy trwały jeszcze długo w nocy. Ciężka była pobudka o siódmej rano, ale przecież jeszcze cały tydzień wakacji na nadrobienie deficytów w spaniu.

Wszystkich, którzy chcą zaliczyć taką nocną przygodę zapraszamy za rok.

 

Serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc w uświetnieniu "Nocy białoruskiej" dla Państwa Anny i Sławomira Domżał, Pana Józefa Heróda, Pana Piotra Gwoździa.

 

"Kresowa przygoda- Białoruś" jest wynikiem udziału Gminnej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu w konkursie "Kierunek: Wschód". 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności   w ramach programu RITA- Przemiany w regionie,  realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

                                           

 

GALERIA