Król Maciuś w rajskim przedszkolu

Jak mówić prosto o wielkich sprawach? Z takim wyzwaniem bibliotekarze mają do czynienia często w swej codziennej pracy, szczególnie, gdy kierują swe działania w stronę dzieci. 24 lutego w przedszkolu w Rajsku poprzeczka poszła bardzo wysoko: mówić do dzieci o ich prawach. To zadanie przekierowano do rajskiej biblioteki, jako temat lekcji edukacyjnej.

Prawa dziecka. Spisane, opracowane, chronione międzynarodowym prawem. Tyle tylko, że…

       Zaskakujący był pomysł Barbary Graca, by przedstawić istotę praw przysługujących dzieciom w postaci dwóch roślin. Jedna z tych roślin była dorodna i piękna, okazała i mocna; druga zwiędła; licha i słaba. Jedna miała dostęp do wody, światła, odżywek, właściwej temperatury; druga wręcz odwrotnie- usychała pozbawiona podstawowego „pożywienia” i opieki. Przysługujące prawa i ich brak. Przedszkolaki z uwagą słuchali króla  Maciusia, mówiącego o tym, co jest dla niego ważne, by być szczęśliwym, kiedy tryska radością, czego oczekuje, by wyglądać jak piękny kwiat.

      Była rozmowa z dziećmi o uczuciach i osobistych doświadczeniach. Pojawił się temat miłości, troski najbliższych, radości z zabawy, zrozumienia i szacunku, ukojenia w chwilach niepowodzeń i łez. Dzieci dobrze zrozumiały przekaz, a ten dla wypełnienia tematu poparty został opowieścią o „starym doktorze”.  Żyjący przed laty, kochający i rozumiejącą dzieci jak nikt nigdy dotąd. Wielki nauczyciel i pedagog, pisarz-Janusz Korczak .Osobowość, którą warto stawiać za wzór. Jako autor zostawił dzieciom swą twórczość; słynnego Króla Maciusia Pierwszego, Króla Maciusia na wyspie bezludnej, Kajtusia Czarodzieja i inne, które można znaleźć w wielu bibliotekach. Były czytane fragmenty lektury Król Maciuś Pierwszy, o obradach sejmu dziecięcego. Chodziło o usystematyzowanie, co jest w życiu dziecka ważne, a co całkowicie nieistotne. Książkę czytał sam król, co możecie zobaczyć na zdjęciach.

GALERIA