Ojczysty- Najbliższy

21 lutego został ogłoszony przez UNESCO w 1999 Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Chodził o to, by wspierać różnorodność językową jako dziedzictwo kulturowe. UNESCO twierdzi, że stoi ona obecnie w obliczu prawdziwego zagrożenia- niemal połowa z 6 tysięcy języków świata może zaniknąć w ciągu dwóch, trzech pokoleń.

Biblioteka w Grojcu zaprosiła na spotkanie, z okazji tego święta, klasę II „a” z wychowawczynią, panią Małgorzatą Semik. Klasa druga to dzieci, które niedawno nauczyły się posługiwać językiem polskim: czytać , pisać i konstruować podstawowe wypowiedzi, dlatego byliśmy bardzo ciekawi jak oni postrzegają nasz język polski. Zrobiliśmy mapę myśli, pobawiliśmy się językowymi połamańcami Agnieszki Frączek i odbyliśmy literackie spotkanie z Bartusiem – bohaterem książki „Co to znaczy…” Grzegorza Kasdepke, dzięki któremu dzieci dowiedziały się o istnieniu związków frazeologicznych.

Potem przyszła kolej na plastyczne inspiracje, których tematem było: „Jeśli język ojczysty byłby człowiekiem, to jak by wyglądał?” Uwierzcie mi, że powstały portrety na widok których można było wstrzymać dech w piersi. Pożegnaliśmy się w radosnej atmosferze, nie mówiąc „do widzenia”, lecz „do zobaczenia” - na pewno szybciej niż za rok.