Kalejdoskop świąteczny w Rajsku

Zacieśnia się współpraca biblioteki publicznej w Rajsku z tamtejszą szkołą podstawową. Dzieci młodszych klas są częstymi uczestnikami lekcji edukacyjnych, przygotowywanych z różnych okazji przez Barbarę Graca. Tematy podsuwa upływający czas; dni, miesiące, pory roku i rocznice.

Końcówka roku jest szczególnie bogata tematycznie, bo nadchodzi Boże Narodzenie. Stąd grudniowe wizyty w bibliotece zdominowały święta, zwyczaje okołoświąteczne, obrzędy, i wierzenia ludzi w różnych krajach Europy. Prezentacja przez prowadzącą legend i zwyczajów były dla młodych słuchaczy spotkaniem z włoską La Befamą, wróżką- wiedźmą, pełniącą funkcję św. Mikołaja, z hiszpańskimi Pieńkami, niemieckimi ogórkami na choince i ukraińskim pająkiem i pajęczyną, zapewniającymi bogactwo i dobrobyt. Dla uatrakcyjnienia lekcji bibliotecznej zadbano o obecność „prawdziwej” La Befamy, co dla bibliotekarza nie stanowiło żadnego kłopotu, a dla dzieci było fajną niespodzianką. Potoczyły się w związku z tym pytania i zagadki.

Był i akcent polski, najbardziej bliski naszej kulturze; podłaźniczka pod sufitem biblioteki, taka sama jak ta zdobiąca przed wielu laty polskie chaty. Na choince wisiały „stare” choinkowe ozdoby; grzybki, mikołaje, chatki, wydrążone bombki. Była możliwość udekorowania pustej choinki specjalnie przygotowanymi medalionami. Dzieci zapełniły je swoimi życzeniami, marzeniami i oczekiwaniami i udekorowały nimi drzewko świąteczne. A swoją drogą, lektura tychże była ciekawym doznaniem…