Matematyka z igłą i nitką!

Edukacja to drugie oblicze bibliotek publicznych w naszej gminie, chociaż mniej oficjalne ale zawsze doceniane przez szkoły i przedszkola, z którymi na co dzień współpracujemy organizując działania skierowane w stronę dzieci.

Podczas, gdy szkoły coraz częściej zaczynają łamać stereotypy i naukę wiążą z zabawą, to w bibliotekach tak było od zawsze. Tutaj nie obowiązywały nigdy żadne programy dydaktyczne, a postępów w nauce nie mierzyło się testami i sprawdzianami, dlatego wybór sposobu zajęć o podłożu edukacyjnym zależał tylko od pomysłu bibliotekarzy.

Od połowy września na warsztat poszła królowa nauk-matematyka; dziedzina  wymagająca dobrej pamięci, logicznego myślenia, uznawana za trudną dla uczącego się, przyjazną tylko dla umysłów ścisłych. To nie musi być cała prawda, z matematyki można czerpać wiele radości. Po to powstał program grantowy „mPotęga” Fundacji mBanku i po to Biblioteka Główna w partnerstwie ze szkołą podstawową w Grojcu rozpoczęła realizację projektu  „Różne światy matematyki  (…)".

Pierwsze zajęcia  matematyczne miały krawiecki wręcz przebieg, a efektem końcowym będzie etui na telefon komórkowy pięknie zdobiony efektownym kwiatem. Grupa uczniów miała za zadanie wykonać prostokąt, zdobić go kołem dzielonym na kilka równych części; wszystko wydziergać igłą, nadać arcyartystyczny wygląd. Proste….tyle że żeby igła mogła z nitką tańczyć bez przeszkód trzeba trochę wprawy… no i można się pokłuć tą matematyką. Żeby zajęciom nadać literackiego wydźwięku przywołano rymy Jana Brzechwy, zaś świetny instruktaż i opieka Izabeli Berszakiewicz ze szkoły podstawowej w Grojcu, zapewniły dostateczne bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.